Slang kierowców ciężarówek, czyli jak mówią do siebie zawodowi kierowcy?

Koń prowadzony przez aptekarza mija się z krokodylami  – co to właściwie oznacza?

Co prawda w każdym zawodzie istnieje jakiś żargon, jednak chyba nigdzie nie jest on tak fikuśny i zaskakujący jak u kierowców zawodowych. Ne mając obycia z potocznym językiem kierowców można mieć spore problemy z rozszyfrowaniem co oznacza to zdanie, a to tylko namiastka z nietypowego słownika slangu kierowców.

Niektóre słowa, czy zwroty nam – laikom mogą wydawać się wręcz zabawne i absurdalne, ale kiedy spojrzymy na temat oczyma początkującego kierowcy sytuacja może nie być już tak zabawna. Niedoświadczony kierowca mógłby mieć spore problemy ze zrozumieniem nawet podstawowych komunikatów przekazywanych przez swoich kolegów.

Rozmaite grupy zawodowe dzięki elementom wyróżniającym, jak np. slang, czy wygląd stają się odrębną, na tyle charakterystyczną grupą aby wyróżnić się z zawodowego tłumu. Dlatego właśnie język profesjonalistów z reguły bardzo odbiega od tego standardowego wyrażając w ten sposób specyfikę danego zawodu.

Co, więc wyróżnia żargon zawodowy?

Są to przed wszystkim wszelkiego rodzaju frazeologizmy, skróty myślowe, a często nawet neologizmy, dzięki którym pracownicy danych grup zawodowych mogą wyrażać sobie oraz swoją małą, hermetyczną społeczność. Należy również podkreślić, że taki rodzaj języka głównie funkcjonuje w mowie, rzadziej w piśmie.
Nie ulega wątpliwości, że kierowcy ciężarówek bardzo często używają takich zwrotów, które zrozumiałe są tylko i wyłącznie dla nich samych. Truckersi nie tylko właśnie w ten sposób wymieniają się komunikatami dotyczącymi np. zagrożeń na drodze, ale również opisują innych ludzi i wszystko co się dookoła nich dzieje. Jest to swego rodzaju szyfr, często zrozumiały tylko dla nich samych.

Oto kilka przykładów:

Stanąć na popas – oznacza, zatrzymać się na posiłek – co ciekawsze słowo to było niegdyś używane
Apteczka – to karetka
Koń – ciągnik siodłowy
Aptekarz – osoba jadą zgodnie z przepisami
Ogon lub teściowa – to naczepa ciężarówki
Lodówka – to z kolei naczepa z chłodnią
Zupa – paliwo
Dawca – dobrze nam już znany – motocyklista
Pompiarze – to pracownicy stacji benzynowych


Kierowcy mają również określenia na pracowników służb mundurowych, nie są one obraźliwe, a jedynie zabawne.

Żebrak – tak zazwyczaj nazywany jest celnik proszący kierowców o dokumenty
Krokodylki lub zielonki – to Funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego

Kolejna podgrupa określa kolizje oraz wypadki drogowe

Dzwon – zderzenie pojazdów
Patelnia lub wanna – to wywrotka drogowa
Scyzoryk – to naczepa wyprzedzająca kabinę ciężarówki

Wajchować to zwyczajnie zmienić biegi, a dokładać do pieca – przyśpieszać.

Jest to doskonały przykład na to, że każda grupa zawodowa rządzi się swoimi prawami oraz, że z czasem wykształca się w jej strukturach swoisty żargon. Kilka powyższych słów i zwrotów to oczywiście tylko namiastka slangu Trucekrsów. Jest ich o wiele więcej, ale nie sposób wymienić tutaj wszystkich. Obrazuje nam to jedynie fakt, że takie zjawisko ma miejsce praktycznie wśród każdej grupy zawodowej.

Koniec z wyścigami ciężarówek?

Na początku lipca Ministerstwo Infrastruktury skierowało do konsultacji międzynarodowy projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym. W projekcie m.in. pojawił się obowiązek poruszania się na tzw. suwak oraz tworzenia „korytarza życia”.

Ponadto do zaproponowanych zmian dołożono jeszcze zakaz wyprzedzania się przez samochody ciężarowe. W chwili obecnej trwają prace nad wdrożeniem zapowiedzianych zmian.

Wyścigi ciężarówek

Uwagi do projektu zgłosiło Ministerstwo Finansów. Wiceszef MF skomentował rzeczywisty problem wyprzedzających się ciężarówek na drogach, kolokwialnie nazywając to zjawisko „wyścigami słoni”. Wskazano, że takie sytuacji na drogach nie tylko znacznie zmniejszają płynność w ruchu, ale jednocześnie przekładają się na zmniejszenie komfortu pozostałych kierowców, zwłaszcza samochodów osobowych.

W związku z powyższym wiceminister wystąpił z propozycją dodania do projektu zakazu wyprzedzania się przez ciężarówki, zwłaszcza całe zespoły takich pojazdów na trasach szybkiego ruchu. Tym samym kierowcy samochodów ciężarowych, jak również autobusów byliby zobligowani do poruszania się wyłącznie prawym pasem.

Znana jest już odpowiedź Ministerstwa Infrastruktury, które rozważyło propozycję MF. Problem wyprzedzających się tirów został zauważony i z pewnością nie zostanie zbagatelizowany, natomiast wymaga dodatkowej analizy. Dlatego dopiero po ustaleniu wszystkich za i przeciw możliwe będzie podjęcie słusznej decyzji, sprawiedliwej dla każdego z kierowców. 

Jak na razie nie wiadomo jeszcze, czy propozycja Ministerstwa Finansów zostanie wdrożona do aktualnego projektu, czy będzie musiała zaczekać na kolejną propozycję legislacyjną. Czas pokaże. 

Uwaga przewoźniku – zmiany w przepisach o delegowaniu we Francji!

Od 16.07.2019 roku Francja zmieniła przepisy odnośnie posiadania przedstawicielstwa w SIPSI, a co za tym idzie zmiany w oddelegowaniu kierowców. Do niedawana przedstawicielem mogła być każda osoba fizyczna posiadająca zameldowanie na terytorium Francji, biegle posługująca się językiem francuskim w mowie i piśmie. Wystarczyło, aby osoba ta była dyspozycyjna przez całą dobę.

Od 16.07.2019 w przepisach francuskich pojawił się zapis zgodnie, z którym przedstawicielem firmy transportowej może być wyłącznie osoba, która:

1. Posiada zameldowanie na terytorium Francji

2. Biegle posługuje się językiem francuskim w mowie i piśmie

3. Jest dostępna pod telefonem przez 24/h

4. Posiada numer SIRET, który jest niczym innym jak polskim regonem

5. Ma zarejestrowaną i aktywną działalność gospodarczą

Jaki jest główny powód zmian?

Nadrzędnym powodem, dla którego urzędy francuskie wprowadziły zmiany było wyeliminowały szarej strefy nieuczciwych przedstawicieli. W związku ze zmianą przepisów wprowadzono szczegółowy system kontroli aktywnych przedstawicieli.

Jak zmiany wyglądają w praktyce?

W skutek zaostrzenia i zmiany przepisów Francja jasno zakomunikowała, że obecnie do obowiązków służb kontrolnych we Francji należeć będzie nie tylko odbieranie telefonów od służb kontrolnych, ale przede wszystkim reprezentacja kierowców podczas kontroli oraz przechowywanie dokumentacji przez 18 miesięcy po zakończeniu pracy kierowcy.

Co grozi za niedostosowanie się do przepisów?

Wysokie mandaty. Niedostosowanie się do przepisów grozi mandatem o wysokości nawet do 3 000 €!

W zawiązku z zaistniałymi zmianami pragniemy poinformować, że Grupa Aureus VIA posiada przedstawiciela, który spełnia wszystkie wymogi prawne i formalne. Dodatkowo każdorazowo gwarantujemy odpowiednie warunki właścicielom firm transportowych podczas oddelegowania kolejnych kierowców. Zapraszamy do współpracy i skorzystania z kompleksowych usług świadczonych przez Grupę Aureus VIA w zakresie obsługi transportu.

Outdoorowe siłownie dla truckersów – czyli jak być activetruckersem?

Pewnie już kojarzycie genialną aplikację Truck Parking Europe? Aplikację ułatwiającą kierowcom zawodowym znalezienie wolnego i bezpiecznego parkingu, ale to nie wszystko!  Teraz dodatkowo Twórcy aplikacji oznaczyli na mapie lokalizacje siłowni dla kierowców. Biorąc pod uwagę tryb pracy kierowców zawodowych oraz to, że spędzają oni wiele godzin za kółkiem bardzo ważna jest ich aktywność fizyczna.

Celem całego projektu była, więc nie tylko promocja zdrowia i aktywności ruchowej kierowców, ale przede wszystkim stworzenie miejsc, w których będą mogli aktywnie wypoczywać. Poćwiczyć w trakcie przerwy w podróży i rozruszać się po długiej i męczącej trasie.

Siłownie są teraz w modzie

Siłownie outdoorowe możemy spotkać teraz praktycznie w każdym zakątku miasta, często przy placach zabaw, szkołach, czy parkach. Ale kierowcy nie mają czasu ani możliwości żeby zjeżdżać z trasy. Dlatego stworzenie sieci outdoorowych siłowi specjalnie dla truckersów zyskało sporą sławę i sympatię. 

Jak się okazuje w całej Polsce istnieje już kilkanaście dostępnych siłowni, zlokalizowanych na stacjach benzynowych przy najbardziej ruchliwych drogach krajowych i ekspresowych. Co ważniejsze wszystkie obiekty dostępne są dla kierowców całodobowo oraz bezpłatnie. Każda z siłowni wyposażona jest w zestawy urządzeń, które pomagają kierowcom rozruszać się po całym dniu za kółkiem. Sprzyja to nie tylko poprawieniu kondycji fizycznej, ale przede wszystkim utrzymaniu odpowiedniego poziomu koncentracji na drodze.  

Active trucker – jako nowy styl życia

Całość inicjatywy nie tylko skupia się na przysłowiowym „rozruszaniu” kierowców, ale również na propagowaniu zdrowego i sportowego stylu życia. Brak czasu, siedzący tryb pracy i nieregularne posiłki nie sprzyjają utrzymaniu kondycji fizycznej i optymalnej wagi. Kluczowe jest, więc maksymalne wykorzystanie czasu podczas przerw. Kierowcy mogą wówczas zaplanować posiłek i poćwiczyć na outdoorowych siłowniach.

Jak to mówią…w zdrowym ciele – zdrowy duch! Ponadto zdrowy kierowca nie tylko ćwiczy na outdoorowych siłowniach, ale również zdrowo się odżywia, ale o tym już w naszym kolejnym wpisie.