Koniec z wyścigami ciężarówek?

Na początku lipca Ministerstwo Infrastruktury skierowało do konsultacji międzynarodowy projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym. W projekcie m.in. pojawił się obowiązek poruszania się na tzw. suwak oraz tworzenia „korytarza życia”.

Ponadto do zaproponowanych zmian dołożono jeszcze zakaz wyprzedzania się przez samochody ciężarowe. W chwili obecnej trwają prace nad wdrożeniem zapowiedzianych zmian.

Wyścigi ciężarówek

Uwagi do projektu zgłosiło Ministerstwo Finansów. Wiceszef MF skomentował rzeczywisty problem wyprzedzających się ciężarówek na drogach, kolokwialnie nazywając to zjawisko „wyścigami słoni”. Wskazano, że takie sytuacji na drogach nie tylko znacznie zmniejszają płynność w ruchu, ale jednocześnie przekładają się na zmniejszenie komfortu pozostałych kierowców, zwłaszcza samochodów osobowych.

W związku z powyższym wiceminister wystąpił z propozycją dodania do projektu zakazu wyprzedzania się przez ciężarówki, zwłaszcza całe zespoły takich pojazdów na trasach szybkiego ruchu. Tym samym kierowcy samochodów ciężarowych, jak również autobusów byliby zobligowani do poruszania się wyłącznie prawym pasem.

Znana jest już odpowiedź Ministerstwa Infrastruktury, które rozważyło propozycję MF. Problem wyprzedzających się tirów został zauważony i z pewnością nie zostanie zbagatelizowany, natomiast wymaga dodatkowej analizy. Dlatego dopiero po ustaleniu wszystkich za i przeciw możliwe będzie podjęcie słusznej decyzji, sprawiedliwej dla każdego z kierowców. 

Jak na razie nie wiadomo jeszcze, czy propozycja Ministerstwa Finansów zostanie wdrożona do aktualnego projektu, czy będzie musiała zaczekać na kolejną propozycję legislacyjną. Czas pokaże.