Rozliczanie czasu pracy kierowców
Rozliczanie czasu pracy kierowców jest kluczowe w prowadzeniu działalności logistycznej. Pracodawca prowadzący firmę ma na swojej głowie dużo obowiązków, jednak jedną z najważniejszych kwestii jest prawidłowe oraz regularne rozliczanie czasu pracy kierowców. Zastanawialiście się kiedykolwiek o ile prościej byłoby oddelegować czasochłonne obowiązki innej firmie?
Zyskalibyście więcej czasu i przestrzeni do wykonywania pozostałych rzeczy, często kluczowych dla przyszłości przedsiębiorstwa. Mielibyście o wiele więcej czasu na sprawy, które zdarzało się zaniedbywać. Takie podejście jest związanie nie tylko z prawidłowy wykonywaniem swoich obowiązków, ale przede wszystkim z nowoczesnym modelem zarządzania polegającym na delegowaniu pewnych kwestii na zewnątrz firmy. Bo przecież nikt nam nie powiedział, że musimy być we wszystkim samowystarczalni.
Czas pracy kierowcy – kiedy lepiej jest oddelegować
Rozliczanie czasu pracy kierowców jest czasochłonne i pracochłonne. Z uwagi na fakt, że większość przewoźników pochłonięta jest wieloma organizacyjnymi kwestami, często bywa tak, że zwyczajnie nie mają na to czasu, a nawet dopuszczają się zaniedbań.
Na rynku istnieje dużo firm, które proponują takie rozwiązania.
Coraz więcej przewodników i właścicieli firm transportowych chętnie decyduje się na takie rozwiązanie, z uwagi na oszczędność czasu, wygodę, jak również aspekt ekonomiczny. Pracodawcy mają na uwadze, fakt, że przy rozbudowanej strukturalnie firmie nie zdołają zająć się wszystkimi ważnymi sprawami. A nawet jeśli to zrobią istnieje duże prawdopodobieństwo, że coś umknie ich uwadze.
Jak ewidencjonuje się czas pracy kierowców?
Na podstawie wydruku z tachografu zczytywanego z kart kierowców. Wszystkie dokumenty muszą być odpowiednio rejestrowane w sposób klasyczny - papierowo lub elektronicznie. Ewidencję pracy należy prowadzić w formie rejestru, który zawiera szczegółowe dane o pracy w poszczególnych dobach. Rejestrowane są również nadgodziny i dni wolne od pracy.
Pilnowanie odpowiedniego czasu pracy kierowców i jego nieprzekraczania jest bardzo istotnie nie tylko z perspektywy pracodawców, ale przede wszystkim samych kierowców i ich bezpieczeństwa. W ostatnim czasie sporządzono mnóstwo przepisów mówiących ile godzin kierowca może maksymalnie spędzić za kierownicą. Zapisy mówią też o tym ja prawidłowo prowadzić i monitorować ewidencję czasu pracy kierowców. Główny nacisk kładziony jest na to, aby zminimalizować ryzyko dopuszczania się tzw. manipulacji. Zważywszy na to, że cały proces jest bardzo skomplikowany i czasochłonny warto zwrócić się do firmy specjalizującej się właśnie w rozliczaniu czasu pracy kierowców, jak i kompleksowej analizie przepisów z tym związanych.
Zarządzanie flotą w transporcie drogowym na pewno nie należy do najłatwiejszych zadań. Osoby trudniące się logistyką przyjmują na siebie ogromną odpowiedzialność. Tym bardziej jeśli działają na skalę międzynarodową. Wówczas menadżerowie i przewoźnicy spotykają się z jeszcze większą ilością regulacji i przepisów, których nieznajomość nie tylko naraża firmę na straty, ale także na konflikt z prawem. Nie ulega wątpliwości, że z ogromu obowiązków pracodawcy dotyczących floty pojazdów jednym z ważnych, o ile nie najważniejszym jest skrupulatne rozliczanie czasu pracy kierowców.
Zapraszamy do naszej oferty dla firm